تاثیر کلاس رباتیک در کودکان

یکی از کلاسهای فوق برنامه در مهد کودک و پیش دبستانی نوید صدرا اصفهان کلاس رباتیک است و همواره کلاس رباتیک و تاثیر آن بر هوش اجتماعی جمله ای سوال برانگیز و قابل تامل برای والدین می باشد. آیا تاثیر رباتیک بر این بخش از هوش انسان اغراق آمیز است؟

در ابتدا بهتر است تعریفی از هوش اجتماعی و اهمیت آن داشته باشیم:

هوش اجتماعی

هوش اجتماعی و هوش هیجانی به توانایی انسان در درک احساسات خود و دیگران در لحظه و توانایی مدیریت ارتباط گفته می شود. خوشبختانه سال هاست علم دریافته است که اهمیت هوش اجتماعی به مراتب بالاتر از هوش منطقی یا همان IQ است.

در واقع اگر بخواهیم با مثال توضیح دهیم فرد الف( هوش هیجانی بالاتر) نسبت به فرد ب ( هوش منطقی IQ بالاتر) در جامعه موفق تر خواهد بود، شاید در گذشته تصور می شد افرادی که آیکیو بالاتری دارند قطعا موفق خواهند شد در صورتیکه علم چنین تصوری را رد کرده است.

حتما بخوانید : دست ورزی پیش دبستانی

حال بهتر است به اصل مطلب بپردازیم:

تاثیر کلاس های رباتیک بر هوش اجتماعی

علم رباتیک یا کلاس رباتیک مانند هر علم دیگری تاثیر متفاوتی بر هوش اجتماعی ندارد، اما طرح درس های ارائه شده در روبوکو به صورت تخصصی بر روی بحث هوش اجتماعی کار کرده است.

طرح درس کلاس های رباتیک روبوکو توسط متخصصان علم رباتیک و روانشناسی طرح ریزی شده و سعی بر آن شده تا علاوه بر آموزش علم رباتیک دانش پژوهانی کارآمد و موفق در اجتماع پرورش دهد.

۱- کار گروهی

تشویق حضور در کار گروهی و برجسته کردن دانش پژوهانی که در گروه ها فعال تر و پویا تر هستند، کارگروهی را به یک هنجار و نکته بسیار مثبت تبدیل کرده و همین مسئله سبب شده تا دانش پژوهان به حضور در گروه و تمرین حضور در اجتماعات ترغیب شوند و در تربیت کودکان بسیار موثر است.

۲- ارائه فعالیت ها

در کلاس های رباتیک روبوکو دانش پژوهان موظفند ربات های ساخته شده خود را برای سایر دانش پژوهان در حین ترم، و برای خانواده ها در پایان ترم، و مقاطع بالاتر حتی برای مسئولان و صاحب نظران توضیح دهند و از کار خود دفاع نمایند.

این مسئله در بالا رفتن قدرت ارائه و دفاع از خود در جامعه نقش بسزایی خواهد داشت.

۳- طرح کارآفرینی

طرح کارآفرینی که به منزله حضور در بازار کار و اجتماعی بزرگتر و نقشی مهم تر می باشد، داشن پژوهان را برای فردایی بهتر آماده می سازد.

مولف : خانم مهسا طاهری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن