خورشید در نقاشی کودکان

نقاشی کشیدن بخش مهمی از فعالیتهای مهد کودک و پیش دبستانی نوید صدرا اصفهان است و همواره خورشید به علت نقش مهمی که بر عهده دارد و نیز تلالو آن ، در نقاشیهای بیشتر کودکان دیده می شود. تصویر خورشید بیانگر امنیت، خوشحالی، گرما، قدرت و به نظر بعضی پژوهشگران نماد پدر مطلوب است. وقتی رابطه پدر و کودک خوب است خورشید به طور کامل و در حال درخشیدن نمایش داده می شود هنگامی که این ارتباط مطلوب نیست خورشید در پشت کوه ناپدید است ویا به صورت قوسی در افق دیده می شود و اگر کودک از پدرش هراس داشته باشد، خورشید به رنگ قرمز تند یا سیاه که مضطرب کننده است ترسیم می شود.

معنی خورشید در نقاشی کودکان

با وجود این نحوه نمایش خورشید – مانند سایر موضوعهای نقاشی ممکن است به حال و حوصله لحظه ای کودک و نه به تفاهم و عدم تفاهم بین کودک و پدر بستگی داشته باشد. بنابراین قبل از هر قضاوت و تعبیری دراین مورد، بهتر است چندین نقاشی یک کودک را مورد بررسی قرار داد تا معلوم شود آیا این پدیده مرتب تکرار می شود یا خیر. وآنگاه به تجزیه و تحلیل آن پرداخت. درتجزیه تحلیل و تفسیر نقاشی کودک باید به نقش آموزش و یاد گیریهای قبلی نیز توجه داشته باشیم .

خورشید در رؤیاها، خیالات و نقاشی کودک همیشه نماد پدر بوده است. کودکانی که بدون پدر زندگی می‌کنند یا پدر در زندگی‌شان نقش کم‌رنگ‌تری دارد در نقاشی‌ها و رؤیاهای کودکانه‌شان کمتر خورشید را تجسم کرده و یا آن را کم‌نور و کم‌رنگ دیده و به تصویر می‌کشند.

روانشناسی خورشید در نقاشی کودکان

روانکاوان و روانشناسان با انجام چند تحقیق علمی دریافتند وقتی ارتباط عاطفی کودکی را با پدرش بهبود بخشیده و این رابطه برای مدت‌های طولانی ادامه پیدا می‌کند کودک تمایل بیشتری به تجسم و تصور خورشید تابان دارد. اما نماد خورشید فقط منحصر به رؤیای کودکانی که از عاطفه پدری بی‌بهره‌اند نیست بلکه در خانواده‌هایی که کودک با پدر رابطه عاطفی مثبتی داشته و جمع خانوادگی آنها با کمترین معضلی روبه‌رو است اشعه‌های پرتوان خورشید در رؤیای کودکانه بیانگر زندگی طبیعی کودک است که با سلامتی و رشد او ارتباط دارد. وقتی کودکی در خواب می‌بیند که در یک روز آفتابی مشغول بازی در فضایی باز است بیانگر شادی و خلق مثبتی است که کودک در زندگی طبیعی‌اش تجربه می‌کند. از نظر روانکاوان و روان‌پویاگران خورشید در زندگی هر کودکی معنای متفاوتی دارد.

حتما بخوانید : تربیت کودکان

در یکی دیگر از معناهای نمادین خورشید این منبع انرژی نیروی مراقبت کننده از کودک است. کودکانی که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند بیش از کودکان مناطق سردسیر خورشید را به شکل نیرویی می‌بینند که از او مراقبت می‌کند. از این‌رو متخصصان بر این باورند این نیروی طبیعی با محیط زندگی کودک و خصوصاً محیط عاطفی او ارتباط دارد. یعنی هر چه کودک محیط فیزیکی و روانی زندگی‌اش با عواطف مثبت همراه باشد و بازی کودک در فضای باز باشد و هوای روشن را در رؤیایش می‌بیند. البته کودکان پائین‌تر از سن دبستان معمولاً کابوس‌هایشان را برای والدین بیشتر توصیف می کنند تا رؤیاهای نشاط‌بخش‌شان را. جای مسرت است اگر کودکی رؤیای رنگین داشته باشد اما اگر او بارها در تخیلاتش و یا در نقاشی‌ها و بازی‌هایش فضای تاریک را ترسیم کرد و در نقاشی مناظر او جای خورشید خالی بود حتماً باید از نظر سلامت روانی با کمک یک روانشناس یا روانکاو مورد بررسی قرار گیرد.

مولف : خانم مهسا طاهری

1 دیدگاه دربارهٔ «خورشید در نقاشی کودکان»

  1. علی مسعودی پور

    سلام . خسته نباشید . مقاله بسیار جالب بود و کلا چون بچه ها نقاشی دوست دارند و زیاد می کشند تفسیر نقاشی آنها به نظرم بسیار جالب و تامل برانگیز است ممنون از مطالب مفیدتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن