5 راهکار ساده برای رفع بی خوابی کودکان

مشكلات بی خوابی كودكان

اگر کودکی با مشکل بی خوابی مواجه شود، علایمی مانند بی خوابی بزرگسالان و حتی گاهی شدیدتر از آن را نشان می دهد، چون نیاز خواب کودک بیشتر از بزرگسالان است.
خوابیدن کودکان، علاوه بر برطرف کردن خستگی های روزانه، شرایط مناسبی را برای رشد بهتر کودک فراهم می کند. کودکان فعالیت روزانه بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند و در صورت عدم استراحت کافی، بسیار صدمه می بینند. بنابراین اگر کودکی دارید که با مشکل بی خوابی مواجه است، حتما راهکارهای زیر را انجام دهید. مهد کودک و پیش دبستانی نوید صدرا اصفهان که به اصول تربیتی کودکان اهمیت زیادی می دهد.

مشکل بی خوابی کودکان

5 راهکار برای رفع مشکل بی خوابی کودکان

برای مشکل بی خوابی کودکان در این مقاله راهکارهای کاربردی برای تربیت کودکان ارائه شده است که می تواند به شما کمک کند. این راهکارها عبارتند از :

1- تعیین جای خواب ثابت

به والدین توصیه می شود جای خواب ثابتی را برای کودک خود در نظر بگیرند و به کودک خود تاکید کنند که حتما در جای خود استراحت کند. معمولا تغییر مکان خواب حتی برای بزرگسالان هم ناخوشایند است و ممکن است سبب دیر به خواب رفتن آنها شود. احتمالا این تجربه را در طول مسافرت داشته اید.

2- برای مشکل بی خوابی از بیدار ماندن کودک تا دیر وقت جلوگیری کنید.

به این دسته از کودکان اصلا اجازه بیدار ماندن و دیر خوابیدن به بهانه مشاهده تلویزیون و یا حتی انجام تکالیف مدرسه را ندهید.
زمان مشخصی را برای خواب آنها در نظر بگیرید و آنها را به خوابیدن در همان زمان، محدود کنید.گاها دیده می شود که برخی از کودکان به علت مشاهده فیلم های ترسناک دچار کم خوابی می شوند. والدین بهتر است از دیدن فیلم ترسناک و تحرک بیش از اندازه کودک، جلوگیری کنند.

جلوگیری از دیر خوابیدن کودک برای رفع مشکل بی خوابی

3- رفع مشکل بی خوابی با تعیین ساعت خواب منظم

ساعات خواب منظمی را برای کودکتان در نظر بگیرید.ساعات خواب کودک باید ثابت باشد. یک ساعت خاص را در نظر بگیرید. اولین بار کودک خود را تشویق کنید تا در آن ساعت خاص به رختخواب برود و شب‌های دیگر، حتی تعطیلات آخر هفته آن ساعت را معیار فرا رسیدن زمان خواب کودکتان قرار دهید. برای بیدار شدن از خواب نیز همین رویه را ادامه دهید. توجه داشته باشید هر قدر کودکتان زودتر از خواب بلند شود بهتر است، زیرا تا شب کاملا خسته می شود و حدودا همان ساعت مقرر به خواب می‌رود.

4- والدین باید مراقب عادات تغذیه ای کودک خود باشند.

سعی کنند مواد غذایی کافئین دار را از برنامه غذایی خود حذف و یا کم کنند. اگر هم کودک علاقمند به مصرف این مواد غذایی بود، سعی شود حتی المقدور این مواد را 4 ساعت قبل از خواب مصرف کند، زیرا واکنش کودکان به مصرف مواد کافئین دار مانند بزرگسالان است، یعنی همانطور که مصرف این مواد در بزرگسالان سبب بی خوابی می شود، در کودکان نیز همین اثر را دارد. نوید صدرا یک پیش دبستانی خوب است که به غذای کودک توجه ویژه ای دارد و با مشورت با متخصص تغذیه برنامه غذایی برای کودکان آماده کرده است.

تغذیه مناسب برای رفع مشکل بی خوابی کودکان

5- خوردن شیر قبل از خواب

متخصصان تغذیه معمولا مصرف موادی مانند شیر ولرم را که حاوی کلسیم است، قبل از خواب توصیه می كنند.

تالیف :سرکار خانم الناز خاشعی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.