سودوکو برای کودکان

سودوکو برای کودکان یک جدول اعداد و اشکال است که امروزه یکی از سرگرمی‌های رایج در کشورهای جهان به حساب می‌آید.

نام این بازی مخفف عبارت ژاپنی Su-ji wa dokushin ni kagiru است به معنای ارقام باید تنها باشند. این نوع جدول باعث تقویت فکر و ذهن انسان می‌گردد به همین دلیل از این بازی در بسیاری از مسابقات به منظور سنجش قابلیت تعقل استفاده شده و در بسیاری از فستیوال‌ها، به عنوان مقام نخست جهانی در بین بازی‌های سرگرمی دست می‌یابد.

فواید سودوکو برای کودکان

بازی سودکو فقط یک بازی سرگرم کننده نیست بلکه کودک را برای موفقیت بیشتر در مدرسه و حتی زندگی آماده می‌کند.

تعدادی از این فواید سودوکو :

۱- سودوکو به کودکان یاد می‌دهد فکر کنند و مهارت‌های استدلالی یا قیاسی را در همه سنین حتی سن کم یاد بگیرند.

۲- این بازی به کودک کمک می‌کند تا با توجه بیشتر به جزییات، قدر تفکر ریزبینانه و با قاعده‌ای داشته باشند.

۳- در این بازی کودکان یاد می‌گیرند که بین عملی که انجام می‌دهند با نتیجه به سرعت ارتباط برقرار کنند. تنها هنگامی که آن ها مسئله را به درستی آنالیز کرده و استدلال دقیقی به کار برده باشند به جواب درست میرسند.

۴- سودوکو از منظر ذهنی یک بازی فعال می‌باشد و تمام مدتی که کودک در حال بازیست، مغز او در حال فعالیت و تمرین است.

حل کردن جدول سودوکو

نوع متداول سودوکو جدولی ۹×۹ است. کل جدول به ۹ جدول کوچکتر ۳×۳ تقسیم می‌شود. سودوکو قانون بسیار ساده و روشنی دارد. طبق قانون اصلی بازی، بازیکن باید اعداد ۱ تا ۹ را در هر یک از جدول‌های کوچک‌تر بدون تکرار بنویسد، به‌صورتی‌که در هر ستونِ بزرگ‌ترِ افقی و عمودی هیچ عددی تکرار نشود.

همیشه، برای راهنمایی، اعدادی از قبل در جدول نوشته می‌شود.

تاثیر سودوکو بر روی سلول های مغز:

متخصصین عصب شناس که درزمینه اختلالات حافظه فعالیت می کنند می گویند توازن بین وضعیت آسیب شناسی وقدرت شناختی مغز در وضعیت زوال یا سلامت مغز تاثیربسزایی دارد. اگر وضعیت آسیب شناسی مغز ناگوار باشد وفرد دچار زوال عقل شدید وپیش رونده باشد توانایی شناختی بازهم نمی تواند از شدت بیماری بکاهد. یکی از مواردی که براثر حل معمای سودوکو کمتر بروز می کند زوال سلول های مغز ودرنتیجه زوال عقل است.

مربیان بهترین پیش دبستانی نوید صدرا با آموزش عالی و تکیه بر این بازی جالب، ذهن نوآموزان را برای رویارویی با فعالیت های مربوط به سن خود آماده میکنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *