WhatsApp Image 2020 04 19 at 7.41.14 PM 1

درپیش دبستانی نوید صدرا همواره نقاشی های کودکان جالب توجه بوده و وسیله ای برای درک دنیای کودک بوده است ، مدیریت نوید صدرا با ذکر یک خاطره از مربیان می خواهند که از کنار نقاشی های کودکان به سادگی عبور نکنند ،خانم مهوری اینطور تعریف میکنند: بخاطر دارم که چند سال پیش کودکی به اسم اتنا درکلاس پیش دو حضور داشت نقاشی های بسیار زیبایی می کشید و بعد با ارامش و در کمال زیبایی ان را رنگ امیزی می کرد ،و در لحظه اخر نقاشی زیبای خود را به یکباره با مداد رنگ سیاه تیره و تار میکرد،تمام مربیان از کار او در تعجب بودند و اتنا در مقابل تمام تعجب ها و پرسش های دیگران به یک کلمه بسنده میکرد: <<خب نقاشیم تمام شد دیگر>> پس از ارزیابی روانشناس مرکز نوید صدرا مشخص شد که وقتی اتنا دو ساله بوده خانه ی انها اتش گرفته بوده و اتش سوزی توسط اتش نشانان مهار شده بوده ، این خاطره گویای اهمیت نقاشی کودکان و رنگ امیزی انها میباشد ،البته درتحلیل وبررسی آثارکودکان وبزرگسالان،بنای کارمی بایست براساس شرایط زیست و زندگی اجتماعی شان باشد.تنهااز این طریق است که می توان معلوم کرد زندگی روزانه چه اثری درکارنقاشی آنان به جامیگذارد.درمورد کودکان این کار آسان است.زیرا کودکان به سادگی از زندگی عادی و روزانه و همچین از خواست ها و آرزوهایشان،یعنی زندگی ذهنیشان متأثر میشوند.

در زیر به بیان چند نماد در نقاشی کودکان میپردازیم لازم به ذکر است در تحلیل نقاشی کودکان باید از روانشناسان خبره در این زمینه کمک گرفت :

خانه🍀

نمادپناهگاه وهسته اصلی وگرمی خانواده ایست که ممکن است مورد علاقه یا تنفرکودک باشد.خانه هایی که کودکان ترسیم میکنندممکن است داری باغچه گل و درهای بزرگ وپنجره ها وپرده های رنگین باشد چنین خانه ای نماد یک زندگی سعادتمنداست..

درخت🍀

ریشه ، نمادفشارهای غریزی است،وتنه پرثبات و مشابه ترین عامل به خود کودک است،بنابراین این عامل بیانگرمشخصات عمیق شخصیت اوست.شاخه هاو برگ ها بیانگرطریق ارتباطی او با دنیایی خارج است..

خورشید🍀

خورشید به دلیل نقش مهمی که داردونیز تلالوآن،در نقاشی های بسیاری از کودکان دیده میشودتصویرخورشید بیانگرامنیت،خوشحالی،گرما و قدرت به نظرمیرسد..

اتومبیل🍀

ماشین نمادقدرت است،به همین دلیل درنقاشی کودکان به ویژه پسران دیده میشود..

نمادرنگ ها🍀

درحالت کلی دوگروه رنگ وجوددارد.رنگ های گرم،ورنگ های سرد.

رنگ های گرم عبارتند از(قرمز،زرد،نارنجی)

رنگ های سرد عبارتند از(سبز،آبی،بنفش)

🍀 رنگ نارنجی….حرکت رنگ زردو قدرت رنگ قرمز را داردو رنگی زنده و چابک است.

🍀رنگ بنفش….برعکس قرمزی است سردشده ، یکی هوسی مهارشده یا انتهای یک رویا،در این رنگ یه احساس درونی غم و تنهای نهفته است.

🍀رنگ سفید….که مجوع رنگ هاست،احساس سکوت میدهد،زیرا همه چیزدرآن محومیشود.این رنگ در خود حاوی بی نهایت امکانات و حاوی بی نهایت سکوت است.

🍀رنگ سیاه ….نشانگر عدم نیستی و مانند سکوتی ابدی و بدون آینده و امیداست.

🍀رنگ خاکستری….نه صداو نه حرکتی دارد و داری سکوتی تسلی ناپذیر است.

و در نهایت والدین عزیز بخاطر داشته باشید که کودکان خواهان ارامش و شادی در خانواده هستند، انها از دیدن عشق و محبت بین والدین خود به ارامش و خوشبختی دست پیدا می کنند ،ارامشی که حاضر نیستند با هیچ تجملاتی عوض کنند ، فراهم کردن شرایط متنوع رنگ امیزی و نقاشی برای کودکان میتواند از انها کودکانی خلاق و شاد بسازد.

🍀گرداوردنده:خانم حدیث مهدی زاده🍀

3 دیدگاه دربارهٔ «تحلیل نقاشی کودکان»

  1. خیلی عالی بود خاله حدیث .خانم مهوری عزیز خیلی ممنون از خاطره زیبایتان باعث شد بیشتر به نقاشی بچه ها توجه کنیم

  2. علی مسعودی پور

    سلام و خدا قوت به شما مربیان عزیز و زحمت کش و همچنین از مدیریت محترم سرکار خانم مهوری . تحلیل نقاشی بسیار جالب و تامل برانگیز بود . بسیار ممنون از توجه شما .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن